Az Európai Bizottság elnökének válaszlevele Jakab Péternek
"Hadd biztosítsam Önöket arról, hogy a Bizottság továbbra is minden rendelkezésre álló eszközt felhasznál az uniós költségvetés hatékony védelme érdekében" – írja Jakab Péternek és Gyöngyösi Mártonnak címzett levelében az Európai Bizottság elnöke.
Ursula von der Leyenhez március közepén fordult nyílt levélben Jakab Péter, a Jobbik elnöke és Gyöngyösi Márton, a párt EP-képviselője azzal a céllal, hogy a Magyarországra juttatott újabb EU-támogatásokat ne a kormányhoz, hanem az emberekhez juttassák el, így biztosítva, hogy az valóban célt érjen és ne kormányközeli vállalkozók zsebében landoljon.
Az Európai Bizottság elnöke válaszlevelében kiemelte, hogy "a Bizottság a jogállamiságról szóló jelentésében többször is hangot adott aggodalmának a jogállamiság magyarországi tiszteletben tartásával kapcsolatban. Elsősorban azon intézmények hiányosságaira rámutatva, melyek kulcsfontosságú szerepet játszanak az uniós adófizetők pénzének elherdálásának megakadályozásában. Ilyen az igazságszolgáltatás és a média függetlensége, a közbeszerzési verseny javításának szükségessége és a korrupcióellenes keretrendszer."
Tisztában vagyok a magyarországi súlyos egészségügyi helyzettel
– jelenti ki levelében von der Leyen, hozzátéve, hogy "az Európai Unió szolidaritásának jele a tagállamokat a világjárvány leküzdésében segítő Szolidaritási Alap, ami azonban a vészhelyzet által sújtott államra, és különösen annak költségvetésére nehezedő pénzügyi teher enyhítése szolgál. Ezért az alap megosztott irányítással valósul meg, ahol a fogadó állam felel a műveletek kiválasztásáért, a végrehajtásért és az állam jelöli ki az ellenőrzésért felelős hatóságokat is."
Az Európai Bizottság elnöke azonban biztosítja a képviselőket, hogy a Bizottság megtett minden szükséges intézkedést az EU költségvetésének védelme érdekében. Ez magában foglalja az ellenőrzések elvégzését, pénzügyi korrekciók bevezetését, amikor a Bizottság hiányosságokat vagy szabálytalanságokat állapít meg, esetlegesen vizsgálatot indít csalás gyanúja esetén.
Emlékeztet, hogy az Európai Tanács 2020. december 10-11-i ülésén a tagállamok megerősítették elkötelezettségüket az EU alapját képező értékek - többek között a jogállamiság - előmozdítása és tiszteletben tartása mellett, és megállapodtak az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános feltételrendszerről.
Ezzel az Uniónak először van olyan speciális eszköze, amely megvédi költségvetését a jogállamiság elveinek megsértésétől.
A rendelet értelmében a Bizottság intézkedéseket javasolhat a Tanácsnak, ha megállapítást nyer, hogy a jogállamiság elveinek valamely tagállamban történő megsértése kellően közvetlen módon érinti vagy súlyosan veszélyezteti az uniós költségvetés hatékony és eredményes pénzgazdálkodását vagy az Unió pénzügyi érdekeinek védelmét. A rendelet alapján javasolható intézkedések közé tartozik például a kifizetések felfüggesztése és megszüntetése, valamint az új jogi kötelezettségvállalások és pénzügyi korrekciók megtiltása.
A Bizottság az állítólagos jogsértéseket objektív, pártatlan és méltányos módon, az arányosság elvének tiszteletben tartása mellett értékeli. A végső kedvezményezettek jogaival is foglalkozni kell. Különösen, ha az intézkedéseket elrendelő határozat másként nem rendelkezik, az érintett tagállam kormányzati szerveinek végre kell hajtaniuk az intézkedések által érintett programot vagy alapot, és folytatniuk kell a kifizetéseket. Az uniós költségvetés védelmét számos szabály és eljárás szolgálja, többek között az Európai Csalás Elleni Hivatal és az Európai Ügyészség által végzett vizsgálatok, a korai felderítési és kizárási rendszerek alkalmazása, ellenőrzések és auditok elvégzése, valamint pénzügyi korrekciók előírása. Emellett a Bizottság a 2021-27-es uniós kohéziós politika keretében a csalások és szabálytalanságok elleni küzdelem érdekében a megerősített jogi rendelkezéseket is alkalmazni fogja.