Komolyan felvetődik a kormánypártok felelőssége az MNB-botrányban

Nem igaz Orbán Viktor miniszterelnök azon védekezése, hogy a jegybanki függetlenség miatt a Fidesznek mint kormánypártnak nincs felelőssége, ugyanis a felügyelő bizottságban ott ült a Pénzügyminisztérium államtitkára, és maga a bizottság is ennek a tárcának mint a tulajdonosi jogok gyakorlójának jelentett.

A Jobbik arra szólítja fel az Állami Számvevőszéket (ÁSZ), hogy havonta, írásban és szóban is jelentsen az Országgyűlésnek arról, mi történt a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) 560 milliárd forintnyi vagyonával. Erről is beszélt országgyűlési képviselőnk, elnökhelyettesünk, Brenner Koloman minap sajtótájékoztatója keretében.

Kérdésünk, hogy az ÁSZ milyen tényeket tárt fel és milyen vizsgálatokat folytatott le, ugyanis „a magyar polgárok megérdemlik, hogy folyamatosan tájékoztassák őket arról, mi történt mindannyiunk közös adóforintjaival”. Javaslatunk, hogy legyen átláthatóbb a Magyar Nemzeti Bank (MNB) gazdálkodása, ennek érdekében

– egyrészt kezdeményezzük, hogy a jegybank felügyelő bizottságának legyen négy kormánypárti és három ellenzéki tagja,

– másrészt az is célunk, hogy a felügyelő bizottságnak legyen joga rendszeresen betekinteni a jegybank gazdálkodásába, az ingatlanügyekbe, és legyen javaslattételi joga is a minisztérium felé, így erősítve meg a plénum jogköreit.

A Jobbik elnökhelyettese felidézte, hogy Róna Péter a felügyelő bizottság tagjaként már 2014-ben figyelmeztette a döntéshozókat, hogy az MNB alapítványainak feltőkésítése komoly problémákat fog okozni. „Tizenegy év telt el, és igenis felvetődik a magyar polgárok részéről jogosan az a kérdés, hogy ki a politikai felelőse ennek.”